Vojakkalan Valpas ry on vuonna 1948 perustettu kylän liikunnallisten nuorten tarpeesta, Vojakkalan kylän omaksi urheiluseuraksi. 1980-luvulta lähtien toiminta on pikkuhiljaa siirtynyt urheilun saralta muuhun aktiiviseen kylätoimintaan. Yhteistyössä kyläyhdistyksen kanssa kylää on pidetty elävänä talkoillen vuosikymmenten aikana milloin mitäkin, tai toimien hankehakijana kylää kehitettäessä.
Näkyvintä toimintaa on nykyisellään Vojakkalan lavan ylläpito ja tanssien järjestäminen kesäkaudella. Myös yksilötanssituntien (tanssijiumppa / Tanssiksi-tunnit) järjestäminen on kesäkaudella vakiintunutta ohjelmaa, keräten osallistujia yli kuntarajojen. Toiminta pyörii talkoovoimin. Lava on vuokrattavissa myös yksityistilaisuuksiin.
Valpas omistaa myös kyläkeskuksen entisen kauppakiinteistön. Kiinteistöön valmistui marraskuussa 2013 EMO ry:n rahoittamana hankkeena Kylätupa – kokous- ja kerhotila noin 20 hengelle. Lisäksi talossa on kolme vuokrahuoneistoa.
Vojakkalan Valpas ry hankki EMO ry:n hankerahalla ulkokuntolaitekokonaisuuden ( viisi eri toimintoa, katettu laite), joka on sijoitettu lavanmäelle, ja on kaikkien vapaasti käytettävissä.
Palvelemme kielillä
Suomi, Englanti
Toimiala
Asukas- kotiseutu-, kylä- ja kaupunginosayhdistykset, Urheilu- ja liikuntayhdistykset
Teemat
urheilu ja liikunta
Avainsanat
lavatanssi, Lavis®, kyläpalvelu, kylätalot, kylätoiminta
Kohderyhmä
kaikille
Ikäryhmä
kaikenikäiset